сряда, 22 септември 2010 г.

Обърнат плодов сладкиш с карамел и сини сливи








Този сладкиш може да се приготви със всякакви пресни плодове или комбинации от тях, аз го приготвих със сини сливи, защото харесвам сезонността в готвенето и е истински пропуск да не се възползваме от истинското изобилие от цветове и вкусове, което ни носи есента.
За тесто-основа използвах вълшебното тесто на Вероника, което е много сполучливо и многофункционално, планирам и други рецепти с него, опитайте го, наистина е много вкусно!
За сладкиша са ни нужни:
  • една доза от "вълшебното тесто" ( може и споловин доза, ако предпочитате по-тънка тестена кора и по-дебел слой плодове). В рецептата за него аз замених водата с леко затоплено прясно мляко.
  • 1 кг. сини сливи
  • карамел - 1 ч.ч. кафява захар ( става и с обикновена бяла кристална захар) , 120 гр. краве масло ( или едно стандартно пакетче), щипка канела, щипка индийско орехче.
Продуктите за карамела се поставят в метална форма за печене ( аз използвах форма с диаметър 30 см) и се загряват на котлона до разтопяване на маслото и захарта,след което върху тях се подреждат измитите и нарязани плодове. Пече се 15 - 20 мин на 150 градуса, изважда се и се разстила тестото върху карамелизираните плодове, добре е то да ги обгръща плътно в края на сладкиша, за да не изтече карамела при обръщането на сладкиша. Връща се във фурната и се пече на 200 градуса до готовност - тестото се е зачервило и при набождане с дървена клечка тя излиза суха от него. Оставя се 10-15 минути да се охлади и се обръща върху плато, аз поръсих с нарязани ядки. Много вкусен! :)




събота, 18 септември 2010 г.

" Жадната монахиня" / "Thirsty nun" cake







Тази рецепта от много време ме предизвикваше при прелистването на готварския тефтер на майка ми...колко жадна е тази монахиня, какво й се пие, защо "монахиня"?...все въпроси, на които май не успяхме да си отговорим при опитването й, появиха се само предположения - "монахиня"- защото цветовете на сладкиша са черно и бяло, като одеждите на някои монахини, "жадна", може би, защото е силно сиропиран...Оказа се, че сладкишът е доста популярен, с различни имена - "жадна", "пияна", "плачеща", но все "монахиня"... Това е класическата рецепта, аз лично ще направя втори опит с някои промени, които смятам, че ще подобрят вкуса, но докато се роди преработената, ето традиционната рецепта:
За блата са нужни:
  • 6 яйца ( 6 жълтъка и 3 белтъка);
  • 1 ч.ч. захар;
  • 2 ч.ч. двойно пресято брашно;
  • ванилов екстракт;
  • 1 бакпулвер;
За сиропиращата смес:
  • 3 ч.ч. прясно мляко;
  • 3 суп. л. какао;
  • 1/2 ч.ч. захар;
  • 60гр. / половин стандартно пакетче краве масло
За глазурата:
  • 3 белтъка;
  • 1/2 ч.ч. захар
Разделяме жълтъци от белтъци на шестте яйца - от тях за блата са ни нужни всички 6 жълтъка и 3 от белтъците - разбиваме ги добре, почти на сняг с 1 ч.ч. захар до пълното й разтваряне, после бавно добавяме двойно пресятото брашно с бакпулвера (пресяваме, добавяме бакпулвера и отново пресяваме) и ваниловия екстракт до получаване на еднородна смес. Печем в намазнена и набрашнена форма с диаметър 28-30 см на 180 градуса,проверяваме за готовност с клечка за зъби, блатът е готов, когато се зачерви и леко се отдели от формата за печене. Оставяме да се охлади и през това време приготвяме сиропиращата смес - загряваме леко млякото и в него разтваряме добре останалите продукти. Сиропираме охладения блат с топъл сироп, като надупчваме блата равномерно с вилица или с дървен шиш и бавно изливаме сиропа върху блата.
За глазурата разбиваме останалите ни 3 белтъка с половин чаша захар на сняг и добавяме върху сиропирания блат, аз леко поръсих готовия сладкиш с какао.